Najlepší fotoaparát

Tento víkend sme sa vybrali pozrieť jarný Mojtín, kto by náhodou hľadal na mape, treba sa pozrieť na okolie Púchova, a tam kde na mape nebude nič, to je Mojtín :) Ale toto mohlo vyznieť aj ako posmech, čo ale vôbec nie je pravda… Mojtín mám naozaj rád.
Samozrejme aj preto mám v archíve množstvo fotiek z okolia tejto malebnej dedinky.
Čo ma ale naozaj inšpirovalo na napísanie článku? Nebola to ani skutočnosť, že mi v obchode dali nákup so slovami, že mi nemajú vydať drobné, nech sa zastavím niekedy poobede a donesiem im peniaze… (kde sa vám niekomu stalo takéto niečo naposledy?)

Viac som si uvedomil inú vec, a to je, že aký fotoaparát je ten najlepší?
Mne už ich prešlo rukami relatívne veľa. Nie málo ich vlastním a štyri aj aktívne využívam.
Dva na kinofilm. Prakticu MTL-5 a Olympus 35RC. Každý má niečo do seba.

Praktica
vás privedie k základom. Nie len preto, že zrazu používam objetívy, ktorých rok výroby je cca rovnaký ako ten môj, ani preto, že máte na pomery dnešných “masoviek z pomedzi digitálnych zrkadloviek” obrovský hľadáčik a manuálne zaostrovanie.
Je to aj tým, že nad fotkami zrazu viac rozmýšlam, nie je to zrazu iba taký ten “cvak”.

Druhým kinofilmom je Olympus 35RC, čo povedať, niečo som napísal v samostatnom článku tu: Mydlová krabička

Olympus E-3, v dnešnej dobe je to už medzi digitálmi niečo ako taký starý tank… Odolný, spoľahlivý, má kopu škrabancov z boja, nie je zrovna najrýchlejší, ani najkrajší a už vôbec nie papierovo najlepší, ale stále nájdete ľudí, ktorí na neho nedajú dopustiť.

Olympus E-PM1, malý, lacný, nenápadný, ale keď na neho dáte správne sklo, tak z neho vylezú veci, ktorým ani sami nechcete uveriť. Čo je super, je na rozdiel od tanku spomínaného vyššie ľahučký, a prenosný. Ľudia sa nevydesia, keď na nich s ním namierite.

Keď sa na to pozrieme, z pohľadu cez špecifikácie a rok výroby, práve som vymenoval niečo medzi starým odpadom a vykopávkami.
Druhý pohľad je taký, že sú situácie, kedy mám radšej v ruke jeden, inokedy zasa druhý z menovaných. Každý je v niečom lepší, pre danú situáciu a náladu vhodnejší….

A aká je realita? Podľa mňa je ten najlepší fotoaparát ten, ktorý máte práve pri sebe…. A kľudne to môže byť aj ten piaty, doteraz nemenovaný, volá sa Galaxy Nexus. Vo väčšine prípadov je to ten najlepší, pretože ho mám stále pri sebe. Áno, uznávam, že jeho primárna úloha bola niekedy telefonovanie, ale je oveľa pravdepodobnejšie, že keď ma s ním uvidíte, budem na ňom písať, prezerať web, fotiť, využívať všetko možné a nakoniec možno aj telefonovať…  :)
Dnes je úplne bežné, že fotky, ktoré vidíte, nevideli počítač. Na telefóne boli odfotené, spracované, upravené a nahraté na web (nakoniec fotky ktoré prikladám tiež neboli upravované v počítači…).

Nehovorím, že teraz zahodím celú moju výbavu, a začnem zháňať najlepší fotomobil… Ale uznávam, že aj mobil môže byť ten najlepší fotoaparát, veď bez neho by nevznikla ani jedna z týchto fotiek.

Foteniu zdar!